Ekim 29, 2012

Google Analytics Kodu Ekleme

Google Analytics Kodu Ekleme

WordPress sitemize Google  Analytics kodunu ekleyebileceğiniz basit 2 yöntemi aşağıda görebilirsiniz. Bunun için önce http://www.google.com/analytics sayfasına girerek  gmail hesabımızla giriş yapmamız gerekiyor.

Giriş işlemi gerçekleştikten sonra, Ekranın alt tarafında bulunan “Kaydolun” butonunu tıklayın. Bir sonraki sayfada aşağıdaki  bölümleri doldurarak “Devam et” butonunu tıklayın

  • Web sitesinin URL’si
  • Hesap Adı
  • Saat dilimi için ülke veya bölge
  • Saat dilimi

İletişim bilgileri alanlarını girerek devam edin. Kullanıcı sözleşmesinin altında ayarlarbölümünü göreceksiniz. Bu sayfada  “Google Analytics verilerimi paylaş…” sekmesi altında 2 ayrıntıya izin vermeniz isteniyor. “Yalnızca diğer Google ürünleriyle” ve “Google ve diğerleriyle anonim olarak” default olarak zaten işaretli. Açıklamaları okuyarak kendiniz karar verebilirsiniz.  Eğer verileri paylaşmak istemiyorsanız, “Google Analytics verilerimi paylaşma”işaretleyebilirsiniz. Bu seçimi yaptıkran sonra kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve “Yeni Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. Evet artık aşağıdakine benzer bir kodu görüyor olmalısınız.

<script type=”text/javascript”>

var _gaq = _gaq || [];
_gaq.push([‘_setAccount’, ‘UA-8154456462-1’]);
_gaq.push([‘_trackPageview’]);

(function() {
var ga = document.createElement(‘script’); ga.type = ‘text/javascript’; ga.async = true;
ga.src = (‘https:’ == document.location.protocol ? ‘https://ssl’ : ‘http://www’) + ‘.google-analytics.com/ga.js’;
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
})();

</script>

Bu kodu kopyaladıktan sonra “kaydet ve bitir” diyerek işlemimizi tamamlıyoruz. Google Analytics kodunu wordpress sitemize 3 şekilde uygulayabiliriz.

1 – Header.php

WordPress admin panelinden Görünüm–>Editor tıklayarak, sağ taraftaki menüden üstkısım- header.php’yi seçin. Google analytics kodunu <head> ile </head> arasına yapıştırın ve dosyayı güncelleyin.

2- WordPress “Google Analytics” Eklentisi

Google Analytics eklentisini indirerek etkinleştirin ve ayarlar bölümüne, az önce Analytics sayfasında aldığınız “UA-XXXXX” ifadeyi  Web Property ID kısmına yapıştırın.

Asynchronous Tracking (Eş zamansız İzleme) Seçeneği geleneksel tracking metodundan biraz farklı çalışmaktadır ve google tarafından önerilmektedir. Geleneksel izleme kodu barındıran sitelerin hızlarında yavaşlama olduğu için şu anda verilen izleme  kodları Eşzamansız İzleme şeklinde geliyor. Eskiden </body> tagları arasına eklenen kodlar şimdi </HEAD> tagından önce isteniyor. Değişiklikleri kaydet tıklayın.

Google Analytics kodumu wordpress siteme ekledim, neden çalışmıyor? Eğer ekledikten hemen sonra analytics sayfasına gidip kontrol ederseniz muhtemelen hiçbir veri alamayacaksınız. Verileri görebilmemiz için 24 saat geçmesini beklememiz gerekiyor.

kaynak

Gelen Aramalar:

  • google analitik kodu
  • google analitik