Ocak 13, 2014

Youtube erişim engeli (13 Ocak 2014)

Youtube yasaklandı.

youtube.com yasaklandı

Türkiye Internet’i yine ilginç saatler yaşıyor. Bir kaç saat önce başlayan ve bazı kullanıcıları rapor ettiği “YouTube erişim engeli” ile elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Erişim engeli ilk olarak Uydunet kullanıcılarını karşılamış durumda. Diğer servis sağlayıcılarının kullanıcıları bu yazının yazıldığı ana kadar erişim engeliyle karşılaşmadılar.
 • ISS’nizin size verdiği DNS adresinden başka DNS kullanananlar (Open DNS, Google DNS), bu erişim engeline takılmıyorlar.

Uyarı mesajının amatörlüğü ilk başta huylandırsa da, TIB tarafından uygulanmayan tedbir kararlarında zaman zaman bu uyarıyı görmüştük. TIB’in uyguladığı erişim engellerinde normalde mahkeme kararı yer alıyor.

Uydunet’in müşteri hizmetlerini arayarak konuyu sorduğumuzda, YouTube’a erişim engellenmesi ile ilgili onlara Telekom’dan bilgi geldiğini ve onlar da bu yasağı uyguladıklarını söylüyorlar. Diğer servis sağlayacılarına bu bilgi gitti mi, gittiyse ne zaman yürürlüğe koyarlar bilemiyoruz. Bazı servis sağlayıcıların kesin mahkeme kararını bekliyor olması da muhtemel.

Uydunet’in koyduğu engel sadece YouTube ana sayfası için olduğunu bir okuyucumuz işaret etti. Doğrudan bir linke girildiğinde herhangi bir engelleme söz konusu değil.

Ekim 6, 2013

Laptop Şarjınız Bakımı için Öneriler

Son teknoloji ürünü Ultrabook’lar güç yönetimi konusunda son derece başarılılar ve pil şarj ihtiyacını minimumda tutuyorlar. Ancak Intel eski laptop sahiplerinin şarjlarının daha uzun dayanması için şu 6 öneride bulunuyor. Eskimiş laptop pilleri asla ilk günkü kadar yüksek performans vermeyecektir ancak yine de Intel’in tavsiyeleri ile onların hayatlarını biraz daha uzatmak mümkün.
laptop baterty
1- Güç manyağı olun Laptop-Battery-Power-Settings-Control-Panel-300×1711
Bilgisayarınızın güç ayarlarını değitirmek konusunda saldırgan olmaktan çekinmeyin. Çekindiğiniz her dakika size onlarca dakikaya mal olabilir. Şu menü adımlarını izleyerek pil ayarlarınızı değiştirin:
Control Panel > System and Security > Power Options > Change Battery Settings
Burada kendinize bir güç tasarruf modu seçin veya en güzeli kendiniz bir plan yaratın. Ekran parlaklığını düşürün, diğer güç ayarlarını mümkün olduğunca azaltın, bekleme süresini iyice azaltın. Ayrıca, Control Panel > Hardware and Sound > Power Options > System Settings menü adımlarıyla bilgisayarınızın kapanma alışkanlıklarını kontrol edin. Uyku moduna geçmesi yerine derin uyku moduna (hibernate) geçmesini sağlayın. Böylece çok daha az enerji harcayacaktır.
2- Gereksiz ağırlıklardan kurtulun
PC’nize takılı olan ve eenerji tüketen gereksiz çevre birimlerinden kurtulmaya çalışın. USB ışığı, minik USB oyuncakları gibi enerji canavarlarını unutmalısınız. Ayrıca, işletim sisteminiz iinden gereksiz kablosuz adaptörleri (Bluetooth, Wi Fi, vs) kapatın. Görev çubuğunda ilgili logolara sağ tuşla tıklayarak bunları kapatabileceğinizi biliyorsunuz. Lazım olmadıkları sürece açık olmaları demek, enerji tüketmeleri demektir.
3-Zamanlanmış görevlere dikkat
Virüs tarayıcınızın veya disk birleştiricinizin her gün belli saatlerde çalışması sizi ayak işlerinden kurtarıyor olabilir ama aynı zamanda enerji harcanmasına da neden oluyorlar. O anda antivirüs taraması yapmanıza gerek yokken, arka planda bir taramanın çalışması demek, pilin bitmesi için dakikaları sayarken, 10-20 dakikalık enerjinizin çöpe gitmesi anlamına gelebilir.
4- CD-DVD sürücülerini unutun
Gerçekten çok lazım değilse, CD veya DVD çalıştırmayın. Mekanik olarak dönen parçalara ve bunları döndüren bir elektrik motoruna sahip olan bu sürücüler, hayal edemeyeceğiniz kadar çok enerji harcar ve laptopunuzun pilini hızla tüketir.
5- Pilinizi çıkarın
Eğer laptop’unuz çoğunlukla prize takılı olarak çalışıyorsa, bu sırada pilin takılı olması, pili zamanla yıpratacaktır. Daha fazla yıpranmasını engellemek ve pile ihityacınız olduğunda daha uzun süre dayanmasını sağlamak için, pil tam dolduğunda cihazınızı kapatıp pili çıkartın ve prize takılı olarak kullanmaya devam edin.
6-Gereksiz uygulamaları kapatın
Bilgisayarınızın açılışında arka plana yerleşen kimiz uygulamalar, hiçbir işe yaramadıkları halde, enerji tüketmeyi çok severler. Bilgisayarınızda MSconfig uygulamasını aratın ve çalıştırın. Bu uygulama sayesinde, açılışta çalışacak yazılımları tek tek seçebilirsiniz. Gereksiz olanları eleyin. Genellikle kırk yılda bir kullandığınız kamera yazılımı, çeşitli USB cihazların sürücüleri, yılda bir kullandığınız bir programın başlangıç ajanı kendini gereksiz yere başlangıçta çalıştırmayı çok severler. Onlara dur deyin.

Ekim 4, 2013

Eleştirmek Nedir ?

Eleştirmek; Bir kişinin, bir düşüncenin, bir yargının, veya bir eserin,  doğru ve yanlışlarını açığa çıkarmak,  gerçek değerini ve doğruluğunu incelemek, tespit etmek ve  anlatmaktır. Yani onu değerlendirmektir.

Eleştiri, akademik olarakta bir zemine oturtulmuş ve bir bilim dalı olarak kabul edilmiştir. Her ne kadar eleştirmek bir hak olarakta ele alınsada, asla sınırsız bir hak değildir. Birinin hak sınırının genişliği, bir başkasının  sınırının daralması anlamına gelir. Sınırsız olan her şey hak ihlalidir.

eleştiri

Bizler genellikle eleştirmenin sınırını aşarak, bazen hakaret ediyoruz. Başka bir değimle eleştiriyi ve hakareti maalesef  karıştırıyoruz, veya eleştirmenin arkasına sığınarak işe başka anlamlar yüklemeye çalışıyoruz.

Eleştiri yaparken, bizim kişiliğimiz, konumumuz, pozisyonumuz ve birazda konuya nereden ve nasıl baktığımızda çok önemlidir.

 

Bu örnek çok şeyi ifade eder sanırım;

– Her sabah kahvaltı sofrasına otururken, karşı taraftaki komşu kadının çamaşır astığını gören bir kadın, kocasına dönerek,  »Bey bu kadının çamaşırları çok kirli görünüyor, bu kadın  hem çamaşır yıkamayı bilmiyor, hemde  kötü deterjan kullanıyor », deyip  kedince eleştiriyor. Ve bu durumu övünerek bir kaç sefer kocasına tekrarlasada, kocası meseleyi bildiği için cevap vermez. Yine bir sabah kalktığında, pencereden komşusunun çamaşırlarını tertemiz görünce tekrar eşine dönerek,  »Bey komşu kadının çamaşırları bugün tertemiz, acaba yıkamayı nasıl öğrendi? » derken, kocası edalı bir şekilde ona dönerek,  »Hanım ben bu sabah erkenden kalkıp bu camları temizledim » deyince, mesele komşu kadında değilde, kendi camlarının kirliliğinden olduğunu anlayan kadın elbette çok  bozulur.

Bu misalda olduğu gibi, birilerini eleştirirken veya yanlışlarını tespit etmeye çalışırken, ya kendi konumumuzun farkında değiliz, veya içimizdeki şeytani duygularımızı dışarı atıyoruz demektir. İnsanların bir çoğunun yaptığı şey sadece budur sanırım.

Ama eleştiriye akademik olarak yaklaşırsak, birini veya bir konuyu eleştirdiğimizde, yani yanlışlarını bulmaya çalıştığımızda, o konu hakkında hem bilgi sahibi olmamız gerekir, hemde bulduğumuz ve ifşa ettiğimiz yanlışın doğrusunu ve alternatifinide söylemek zorundayız.

Örnek vermek gerekirse; Bir sinema eleştirmeni, bilimsel olarak mesleği hakkında bilgi sahibidir. Bir film’i eleştirdiği zaman, o filmin gerçek hikayesini, işleniş biçimini, filmin toplumsal ve hatta siyasal yönlerini ve etkisini vs. hesaba katarak bir yargıya varabilir ve tenkid’ini de ancak böyle yapabilir. Film’in, varsa yanlış taraflarını bulduğunda, yerine doğrusunuda koyacak kadar fikir sahibidir.

Bizler hep eleştiriyoruz, yanlışları ve maalesef bazen, sadece muhalefet olsun diye doğrularıda dahi eleştiriyoruz. Eleştirdiğimiz kişi veya konu hakkında ya bigi sahibi değiliz, yada yaptığımız muhalefetten başka bir şey değildir. Yanlış bulduğumuz konu hakkında malumat sahibi isek yerine doğrusunu koymak zorundayız. Ötesi art niyettir.

Bu konuyu izah edecek bir örnek daha;

— Ünlü bir ressamın resim atölyesinde çalışan bir çırak, kendini yetişmiş bir ressam olarak kabul ettirmek için, hocasından onu test etmesini talep eder. Ünlü ressam hocası aslında ona güvenir, ama denemek için ondan güzel bir resim yapmasını ister. Çırak titiz bir çalışmayla güzel bir tablo yapar ve hocasına gösterir. Hocam,  »Yaptığım tabloyu beğendinizmi, ben artık bir ressam sayılırmıyım » diye sorar. Hocası ise tabloyu çok beğendiğini söylesede çırak bir türlü ikna olmaz. Çırak ressam’in ısrarı devam edince, Hocası   »Oğlum tablonu götür kalabalık bir meydana bırak » ve tablonun yanınada,  »Bu tablonun neresini beğenmiyorsanız lütfen orayı işaretleyin » notunu bırak ve akşam tekrar tablonu getir der.

Genç ressam hocasının dediğini yapar, sabah meydana bıraktığı tabloyu akşam almaya gittiğinde, tablonun her tarafının işaretlendiğini ve tablonun bozulduğunu görür ve çok bozulur.

Atölyeye geldiğinde hocasına  »Hani tablomu çok beğenmiştin, baksana halk beğenmemişki her tarafını işaretlemiş » dediğinde, hocası ondan  aynı tabloyu tekrar yapmasını ister. Genç ressam aynı resmi tekrar yapar, hocası tekrar,  »Tablonu götür aynı meydana bırak » yanınada boya ve fırça bırak,  birde şöyle bir not yaz  »Bu tablonun neresini beğenmiyorsanız orayı düzeltin lütfen » Çırak sabah meydana bıraktığı tabloyu almaya gittiğinde, tablonun sabah bıraktığı gibi tertemiz bulur, ama bu duruma bir anlam veremeden atölyeye döner.

Hocam neden bu sefer kimse tabloya karışmadı diye sorar, büyük tecrübe sahibi hoca ise, »Bak oğlum yaptığını birileri yanlış bulabilir veya beğenmez, ama o halk beğenmeyip eleştirdiği tabloyu düzeltecek kadar yetenek sahibi değildir » senden daha güzel yapamadıkları için kimse tabloya dokunamadı der, ve genç ressamı ikna eder.

İnsanların çoğu her nedense, hemen her şeyi beyenmez, muhalefet eder ve eleştirir, ama bir türlü yerine doğrusunu bulamaz. Eleştirirken şunlara vakıf olmak lazım.

– Eleştirmeden önce, teferruatlı araştırmak gerekir.

– Kişiyi değil sonucu eleştirmek önemli, kişiyi sevmiyor olabiliriz onu değil, ortaya çıkan sonucu ele almalıyız.

– Karşımızdakini iyice dinleyip anladıktan sonra karar vemek gerekir, yoksa önyargılı davranmış oluruz.

– Çözümün parçası olup fikir üretmeliyiz.

– Popüler olmaktan ve kendi fikirlerimizi kabul ettirmek için eleştiriden uzak durulmalı.

– Eleştirmeden önce özeleştiri yapmak, ve tarafsız olmak gerekir.

– Eleştirilerimizi özgür bırakmak, ve eleştirilerden faydalanmakda en doğru yöntemdir.

Yanlışlarımızı bulup bizi eleştirenler eğer artniyetli veya şeytani plan sahibi değilseler, lütfen bizi düzelmek için yardımcı olsunlar, bizimde onlara minnet borcumuz olur ve saygıda kusur etmeyiz. Yoksa, söylediklerimiz ve yaptıklarımız hakkında fikir sahibi değilseler lütfen muhalefette kalsınlar ve düşmanlık etmesinler.

Özür dileme erdemliliğini gösterenlerin ise, eleştiri hakkı sayıp anlayışla karşılayabiliriz. Ötesi sadece hakarettir, buda anlayış sınılarını zorlar.

Kasım 28, 2012

Google bedavaysa nasıl para kazanıyor?

Geçtiğimiz yıl İngiltere’de 2.5 milyar sterlin, (yaklaşık 7 milyar TL) kazanan arama motoru Google’ın sadece 6 milyon sterlin (yaklaşık 17 milyon TL) vergi ödemesi tepkilere neden oldu.

(Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra) —

Google’ın İngiltere vergi yaslarındaki boşluklardan faydalanarak az vergi ödenmesi üzerine gözler bu internet devinin üzerine döndü.

Google’ın bedava hizmet vermesine karşın, nasıl oluyor da bu kadar fazla kazandığı merak konusu oldu.

Google bir reklam şirketi ve en büyük ürünü de kullanıcılar, yani bizleriz.

İ Okumaya devam et

Gelen Aramalar:

 • googeogle
 • google resimleri
Kasım 28, 2012

Msn Kapanıyor !!!

 

MicrosoftWindows Live Messengerı ( Msn )kapatmaya hazırlanıyor. Şirketin Windows Live Messenger servisini kapatacağı Microsoft’un Skype blogu üzerinden açıklandı. Skype‘ın başındaki isim Tony Bates, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Windows Live Messenger’ın kapanacağını kamuoyuna duyurdu. Anında mesajlaşma servisinin tek kapanmayacağı ülke ise Çin. Microsoft’un bu servisi kapatarak kullanıcılarını Skype’a yönlendireceği belirtiliyor. Şirketin 100 milyonun üzerinde Windows Live Messenger kullanıcısını Skype’ın bünyesine sokacağı da söyleniyor. Windows Live Messenger’ı kullanmak isteyen Skype kullanıcılarının Skype’ın en son sürümünü bilgisayarlarına yüklemesi gerekiyor. Kurulum işleminin ardından da kullanıcıların Microsoft hesaplarıyla giriş yapması gerekiyor. Şirket, Skype’ın en son sürümü 6.0′da Hotmail hesabıyla oturum açabilme özelliğini de kullanıcılara sunmuştu. Uzun yıllardır kullanıcılar tarafından beğeniyle kullanılan servis Facebook sohbet ve akıllı telefonlarda kullanılan Whats App, BBM tarzı uygulamalar karşında oldukça güç kaybetmişti. Son zamanlarda kullanımı iyice azalan servisin Skype’ın altyapısına geçmesiyle birlikte tekrardan yükselişe geçeceğini söylemek mümkün.

Gelen Aramalar:

 • msn kapanıyor
Ekim 8, 2012

Atatürk’ün El Yazısı Font Oldu

Atatürk’ün El Yazısı Font Oldu

Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısı font oldu. Atatürk’ün el yazısı ile yazı yazma imkanı sunan uygulamaya şu linkten ulaşabilirsiniz: Atatürk.zip

Fontu indirdikten sonra windows klasöründeki font klasörüne atmanız gerekmektedir.

Bursa merkezli Artikel’in kurucusu işadamı Murat Özbalcı, ABD’de bir yazılım firmasına Atatürk’ün orijinal el yazısının fontunu yaptırdı.

Çalışma için çok sayıda doküman hazırlanıp firmaya gönderildi ve 3 aylık çalışma sonucunda ilk örnekler Türkiye’ye ulaştı.

Yazılımda ufak tefek farklılıklar görülünce ayrı bir çalışma yapılarak metinlerde olmayan harfler, orijinale uygun olarak oluşturuldu.

Özbalcı, fontu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak vatandaşlara sunduğunu belirtti.

kaynak:

Gelen Aramalar:

 • atatürk
 • atatürk yazı yazarken
 • atatürk yazı
 • atatürkün eserleri
 • atatürkün resimleri
Ekim 1, 2012

Youtube Türkçe oldu

 
Uzun süredir beklenen durum gerçekleşti ve Google, YouTube’a da Türkçe dil desteğini getirdi.
İnternette uygulamaları ve internet sitelerini Türkçe kullanmayı sevenlerdenseniz, bugün sizin için önemli bir gün. Zira YouTube, Türkçe desteği vermeye başladı bile.

Ayarlar bölümünde Dil Seçenekleri sekmesinden yapabileceğiniz basit bir ayar ile birlikte YouTube’u Türkçe olarak kullanabileceğiniz gibi, eğer giriş yapmış durumdaysanız IP’niz üzerinden algılanan konum bilginiz sayesinde otomatik olarak Türkçe sürüme geçiş yapmış da olabilirsiniz.

Siteye şöyle hızlıca bir göz attığımızda çeviri konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını görebiliyoruz. İlk bakışta YouTube’u İngilizce ya da başka bir dilde kullanmayı alışkanlık haline getirenler için garipsenen bir durum olsa da, hemen alışacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google’ın bu konuda geç bile kaldığını söyleyebiliriz aslında. Ayrıca Türkçe dil desteği seçeneğinin geçtiğimiz günlerde listeye eklendiğini fakat seçildiğinde dilin Türkçe olmadığını da görmüştük. Artık YouTube’u gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kaynak : Shiftdelete

Gelen Aramalar:

 • youtube
Eylül 22, 2012

Megaholdings şikayet, hakaret küfür

Birisine hakaret etmek ne kadar kolay degil mi öylece oturup klavyeden yazıyorsun gidiyor alayınız klavye delikanlısı oldunuz, eleştiri kaldıramıyorsunuz yazmış olduğum yazıya cevap vermektense küfür hakaret eden mega holding çalışanları hepiniz ergenlik çağında olduğunuz için bu tepkileriniz anlıyorum ama benimde bir sabrım var bana ettiğiniz  hakaretlerin bedelini fazlasıyla gönderdim donanımhaber’deki posta kutunuza birde çıkmış kişisel egitim ve web tasarımdan bahsediyorsunuz web tasarım bu degil sizin yaptığınız sadece word press kullanmasını bilmiyenlere wp kullanmasını ögretmek sizde bilmediginiz için buna web tasarım diyorsunuz ben web tasarım kursu egitimi veren firmada çalıştım bilirim web tasarımın ne demek olduğunu peki siz biliyorsunuz yoksa size web tasarım budur dediler hiç sorğulamadan tamam mı dediniz, ayrıca 600 000 (sizin söylediğinize göre) müşterisi olan bir firmanın çalışanın hakaret etmesi firmanızın ne kadar acemi olduğunun belirtisi değilmidir.

kişisel web sayfanızı bile yapamamışsınız hani web tasarım dersi almıştınız wp bile editliyemirsonuz web master arkadaşım mert yabaş uzaklardan atmakla klavyeden yazmakla olmuyor o işler. ilk önce yapacaksın bunu yaptım diyeceksin wp kullanmak web masterlık degil gelin beklerim öğrendiklerinizi yarım saate anlatayım, bilmediğimi idaa ettiğiniz  konular hakkında 1 sayfa yazı yazdım onu okumanızı tavsiye ederim, yeniliklere aciz bu kelimenin acaba anlamını biliyor musunuz merak içerisindeyim daha önce konuşmuş olduğum mega holdings çalışanıda buna benzer bir şey söylemişti eminim bunu size seminerde öğretmişlerdir, para kazanacaksınız diye papağan gibi duyduklarınızı tekrarlamadan önce akıl süzgecinizden geçirseydiniz ilk bu kadar sorununuz olmazdı.

Mert Yabaş’ ileri zekalısının bana donanım haber üzerinden göndermiş olduğu pm. 

 

Gelen Aramalar:

 • mert yabaş
 • megaholdings
Eylül 18, 2012

Better Wp Security Ayarları 5

Better WP Security – Other Tweaks

 15 – Your installation accepts long (over 255 character) URLS. This can lead to vulnerabilities
  15 – yüklenen dosyaların adlarını 255 karakterden fazla ise kabul etmez.URL kabul edilir.
 16 -You are allowing users to edit theme and plugin files from the WordPress backend
  16 – Görünüm panelinde bulunan bulunan düzenleyiciyi kapatır.
 17 – Better WP Security is allowed to write to wp-config.php and .htaccess.
  17 – Better Wp Security , wp-config.php ve. Htaccess içine yazmak için izin veririlir. Bu izni daha önceden vermiştik zaten bunda dolayı burda işaretli gözükmekte.
 18 – wp-config.php and .htacess are writeable. 
  18 – wp-config.php ve. htacess dosyalarına yazma izinlerini kaldırır
 19 – Users may still be able to get version information from various plugins and themes.
 19 – Ziyaretçilere eklenti ve tema   sürüm bilgisini değişik versiyon numaraları gösterip  saklar.
A) Oturum açma sırasın da yanlış  giriş hatalarının gözükmesini engeller.
B) Spam Yorumları engeller.

Better WP Security – Change wp-content Directory

20 – You should rename the wp-content directory of your site. 

 20 – Sitenizin wp-content dizini yeniden adlandırır.

UYARI: Bu aracı kullanmadan önce WordPress yedegi alın.Yeniden adlandırırken wp-content mevcut olan içerik linkleri saklanıp değişecektir. Bir çok temada sorun yaratmaktadır dikkatli kullanın 

 

Better WP Security – SSL

21 – You are not requiring a secure connection for logins or for the admin area.
21 – Sitenizde loginler için SSL kullanın.

Bu özelliği kullana bilmek için sunucunuz da SSL desteği olması gerekmekte,Sunucunuz da bu özellik sitenizi ulaşılmaz duruma gelir. 

Ağustos 29, 2012

Mega Holdings’ Nedir , Mega Holdings Hakkın da ?

 

Arkadaşlar  28.08.2012 saat 14:30 civarlarında Mega Holdings’ten ( çalışan denilmez çalışan olsaydı sigortası felan filan olurdu ögrenci olmazdıMurat …. adlı biri ile bir görüşmemiz oldu ki ben bura da arkadaşımın yanında gittim sadece arkadaşım  yalnız kalmasın diye yanında bulundum. Masada bulunanlar BEN,Yılmaz(arkadaşımın kuzeni), Arkadaşım Ahmet, Murat Bey

Okumaya devam et

Gelen Aramalar:

 • mega holdings nedir
 • mega holding nedir
 • mega holdings
 • mega holding
 • mega holdings yorumlar
 • mega grup
 • mega holdings hakkında yorumlar
 • megaholdings nedir
 • neden mega holdings