Ocak 13, 2014

Youtube erişim engeli (13 Ocak 2014)

Youtube yasaklandı.

youtube.com yasaklandı

Türkiye Internet’i yine ilginç saatler yaşıyor. Bir kaç saat önce başlayan ve bazı kullanıcıları rapor ettiği “YouTube erişim engeli” ile elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Erişim engeli ilk olarak Uydunet kullanıcılarını karşılamış durumda. Diğer servis sağlayıcılarının kullanıcıları bu yazının yazıldığı ana kadar erişim engeliyle karşılaşmadılar.
  • ISS’nizin size verdiği DNS adresinden başka DNS kullanananlar (Open DNS, Google DNS), bu erişim engeline takılmıyorlar.

Uyarı mesajının amatörlüğü ilk başta huylandırsa da, TIB tarafından uygulanmayan tedbir kararlarında zaman zaman bu uyarıyı görmüştük. TIB’in uyguladığı erişim engellerinde normalde mahkeme kararı yer alıyor.

Uydunet’in müşteri hizmetlerini arayarak konuyu sorduğumuzda, YouTube’a erişim engellenmesi ile ilgili onlara Telekom’dan bilgi geldiğini ve onlar da bu yasağı uyguladıklarını söylüyorlar. Diğer servis sağlayacılarına bu bilgi gitti mi, gittiyse ne zaman yürürlüğe koyarlar bilemiyoruz. Bazı servis sağlayıcıların kesin mahkeme kararını bekliyor olması da muhtemel.

Uydunet’in koyduğu engel sadece YouTube ana sayfası için olduğunu bir okuyucumuz işaret etti. Doğrudan bir linke girildiğinde herhangi bir engelleme söz konusu değil.